Güvenilir ve Hızlı Haberin Adresi
ANASAYFA Gündem Market alışverişi yaparken değişiklik yolda: Tüketicilere yeni düzenlemeler geliyor!

Market alışverişi yaparken değişiklik yolda: Tüketicilere yeni düzenlemeler geliyor!

Tarım ve Orman Bakanlığı, marketlerde ve gıda işletmelerinde denetimi artırmak için yeni bir uygulamayı başlattı. Bu uygulama ile tüketiciler, gıda işletmelerinin denetim durumunu kolayca öğrenebilecek.
yazar
Barış AK
Editör
Market alışverişi yaparken değişiklik yolda: Tüketicilere yeni düzenlemeler geliyor!

Tarım ve Orman Bakanlığı, Gıda İşletmelerinde Yeni Denetim Uygulamasını Hayata Geçirdi

Tarım ve Orman Bakanlığı, marketlerde ve gıda işletmelerinde yeni bir dönemin kapılarını açan uygulamayı hayata geçirdiği belirtilerek bu yeni uygulama ile tüketiciler, gıda işletmelerinin denetim durumlarını daha yakından takip edebilecekleri ifade edildi.

Tüketiciler, İşletmelerin Denetim Durumlarını Tarayabilecekleri "Tarım Cebimde" Uygulamasını Kullanacak

Bu doğrultuda Bakanlık, işletmeler için özel olarak hazırlanan karekodlu görselleri tüketicilerin görebileceği yerlere sergilemeyi zorunlu kıldığı vurgulandı.

Gıda İşletmelerinde Karekod Uygulamasıyla Tüketicilerin Bilinçlenmesi ve Denetimlerin Şeffaflığının Artması Hedefleniyor

TARIM CEBİMDE UYGULAMASI Konu ile ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, gıda güvenliğini artırmayı amaçlayan "Gıda İşletmelerinde Karekod Uygulaması"nın başladığını duyururken tüketiciler, "Tarım Cebimde" adlı mobil uygulamayı kullanarak bu karekodları taratabilecek ve işletmelere ait çeşitli bilgilere ulaşabilecekleri ve uygulama sayesinde, işletmelerin kayıt/onay numarası, unvanı, adresi ve en son denetim tarihi gibi bilgiler anında erişilebilir hale geleceği aktarıldı.

İşletmeler, Gıda Güvenliği İçin Önemli Bir Adım Atarak Karekodlu Belgeleri Sergileyecekler

Bu yeni uygulama, tüketicilerin gıda güvenliği konusunda daha bilinçli olmasını sağlamayı ve Bakanlığın denetim faaliyetlerinin şeffaflığını artırmayı hedeflendiği belirtilerek işletmeler, https://guvenilirgida.tarimorman.gov.tr adresinden karekod içeren görselleri indirerek sergileyebilecekleri ve bu görsellerin tüketiciler tarafından kolayca görülebilmesi, denetimlerin şeffaflığını artıracak önemli bir adım olarak değerlendirildiği paylaşıldı.

Çevrimiçi Platform Aracılığıyla İşletmeler, Kolaylıkla Karekodlu Belgeler Oluşturabilecekler

KOLAYCA ERİŞİLEBİLECEK Gıda işletmecileri, karekod içeren belgeleri oluşturmak için Bakanlık tarafından sağlanan çevrimiçi platformu kullanabilecekleri de ifade edilerek gerçek kişi işletmeleri için iş yeri sahibinin kimlik ve işletme kayıt/onay numarası, tüzel kişi işletmeleri için ise vergi ve işletme kayıt/onay numarası bilgileri girilerek karekodlu belge oluşturulacağı ve bu belgeler, tüketicilerin kolayca erişebileceği yerlerde sergileneceği bildirildi.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Milyonlar için Merakla Beklenen Zam Oranları Açıklandı: İşte Zamlı Maaş Tablosu

Milyonlar için Merakla Beklenen Zam Oranları Açıklandı: İşte Zamlı Maaş Tablosu